Sverige

Lot-Nr

Bild

Facit-Nr

**/¤

Beskrivning

Utrop

1

71930.jpg

Förfil

*

Betalt brev från STOCKHOLM 30.11.1849 till London. Notering "Franco Hamburg via Danmark". Transit stämplat HAMBURG 7.DEC.1849 och ankomststämplat 11.DE.1849 på baksidan. Arkivveck på vänster och höger sida

100

2

81323.jpg

Fribrev

*

NYKÖPING FRBR stämpel på brevomslag till Stockholm. Svart Nyköping sigill på baksidan

100

3

71931.jpg

Lösen

*

Obetalt brev från MARSEILLE 15.OCT.1855 till Götheborg med järnväg MARSEILLES A PARIS 16.OCT och PARIS A QUIEVRAIN 17.OCT.1855 samt det svenska postkontoret i Hamburg. Svensk lösenstämpel 24Sk (24 Skilling Banco) för det felande portot (samma som för ett frankerat brev) slagen på järnvägen mellan Paris och Quievrain

200

4

71932.jpg

Lösen

*

Obetalt brev från GLASGOW 21.3.1862 till Linköping via LONDON 22.3.62, HAMBURG 24.3.62, HAMBURG K.S.P.A.(D) 24.3.62 (svenska postkontoret skickat via Danmark) och HELSINGBORG 26.3.1862. Lösennotering "7" = 7 Silbergroschen (=63 öre) för Storbritannien och Preussens del av portot samt 108 öre som mottagaren i Linköping fick lösa ut brevet för. Samma porto som för ett frankerat brev via Ostende

200

5

71935.jpg

Lösen

*

Obetalt brev från STOCKHOLM 12.12.1865 till Jarnac i Frankrike med fransk lösenstämpel "10" slagen i Sverige. Transit SÖDRA ST BANAN 14.12.1865, SUEDE ERQUELINES 16.12.65, PARIS 17.12.65, PARS A BORDEAUX (järnvägsstämpel) samt ankomststämplat i JERNAC 18.12.65. Något slitet med mindre skada på mitten framtill

100

6

71933.jpg

Lösen

*

Obetalt brev från STOCKHOLM NORR 20.9.1869 till Jarnac i Frankrike med fransk lösenstämpel "8" slagen i Sverige. Blå transit SUEDE-ERQUELINES 24.9.69 och järnvägsstämpel PARIS A BORDEAUX 24.9.69 samt ankomststämpel JARNAC 25.9.69

100

7

71934.jpg

Lösen

*

Obetalt brev från STOCKHOLM 5.8.1870 till Jarnac i Frankrike med fransk lösenstämpel "8" slagen i Sverige. Blå transit SUEDE-ERQUELINES 10.8.70 och järnvägsstämpel PARIS A BORDEAUX 10.8.70 samt ankomststämpel JARNAC 11.8.70

100

8

80679.jpg

1E1

*

3 skilling i det ovanliga 1:a eftertrycket från år 1868, upplaga endast ca 400 märken. Undertyp h från position 2 i 9-blocket.Bra centrering för denna utgåva och fräsch baksida med ovanligt välbevarad originalgummering

1500

9

81328.jpg

1E2

(*)

3 skilling i det 2:a eftertrycket från hösten 1868. Några naggade tänder på höger sida

250

10

80681.jpg

3E2

*

6 skilling i det 2:a eftertrycket från år 1868. Undertyp i från position 3 i 9-blocket. Bra centrering och baksidan med välbevarad originalgummering

1000

11

72130.jpg

4

¤

400

12

61114.jpg

7a1

*

5 öre mörkgrön Vapentyp i typisk djup färg och god centrering men med ojämn tandning och taskig baksida

150

13

71320.jpg

7N1

*

5 öre Vapentyp nytryck 1885 med tandning 13. Centrerat åt höger, mycket fräsch baksida med endast ett lätt spår efter fastsättare

200

14

71126.jpg

9c2

¤

UPSALA 5.12.1865 på vackert märke från position 30 i plåt 6 (grundtyp 5) med kommatecken i marginalen utanför övre högra hörnet. En halv tand nertill och ett något genomlysande streck, men bra helhetsintryck

75

15

61232.jpg

9

¤

KÖPING 17.9.1870 på litet brevklipp med sidostämpel från dagen innan KÖPING 16.9.1870

50

16

61233.jpg

9

¤

SÄFSJÖ 16.11.1870 något vriden hel stämpel på litet brevklipp med vacker sidostämpel PKXP.N:r2. 16.11.1870

200

17

61231.jpg

9

¤

ÖDESHÖG 3.12.1870 (Nst 10 typ 2) på litet brevklipp

50

18

71963.jpg

11+9

¤

Brevklipp med 30 och 12 öre Vapentyp från 42 öres direktbrev till Frankrike. Stämplat i STOCKHOLM 21.7.1871

100

19

81259.jpg

12

*

50 öre Vapentyp med intorkad svag gummering nästan (*). Felfri tandning med 1865 års verktyg

400

20

71322.jpg

14Ac

*-**

3 öre Lejon typ I olivaktigt gulbrun i ett nästan postfriskt märke med endast ett mycket litet spår i gummeringen upptill och ett litet gummibortfall på ca 1x0,5mm. Mycket ovanligt välbehållen baksida (helt postfriska är mycket sällsynta) men framsidan som så ofta snedcentrerad, en kort tand upptill på ett annars fräscht ex

1500

21

60391.jpg

14Bc1

*

3 öre Lejon typ II brun med 1855 års tandning. Baksidan med ganska stor fastsättarrest upptill och pappersrest nertill

400

22

71239.jpg

14B x3

¤

Brevklipp med 3st 3 öre Liggande Lejon från del av brev till utlandet. Ett lodrätt par med delvis klippt tandning samt ett singelmärke (skadat nertill) som troligen tillhört brevet men ej ursprungligen på den plats det nu sitter över FRANCO. stämpeln. "Roligt" brevklipp stämplat i HELSINGBORG 18.11.1868

100

23

70450.jpg

15b1

*

17 öre rödaktigt lila med 1855 års tandning. Delvis något korta (klippta) tänder på vänster sida, annars felfri 1855 års tandning

900

24

81329.jpg

15b2

(*)

17 öre rödaktigt lila med 1865 års tandning. Felfritt fräscht märke utan gummering med god centrering

600

25

80472.jpg

16b2

*

20 öre Liggande Lejon i den ovanligare nyansen brunaktigt orangeröd med 1865 års tandning. Signerat Sjöman och intyg av Sjöman (år 1971) "mycket gott exemplar"

1000

26

60397.jpg

17

*

3 öre tandning 14 ostämplat märke centrerat åt höger

125

27

81260.jpg

17

¤

KÖPING 21.4.1876 samt del av båge från annan stämpel

75

28

70665.jpg

17v6

¤

Dragspel i övre högra hörnet, syns tydligt och går genom både den övre och högra ramlinjen

150

29

81330.jpg

18a

(*)

Ostämplad 4 öre tandning 14 utan gummering

350

30

70461.jpg

18

¤

STOCKHOLM C. 29.3.1877 välstämplad 4 öre tandning 14 med medelgod centrering. Övre vänstra hörntanden med lätt veck av mindre betydelse

400

31

81246.jpg

19

*

5 öre tandning 14 ostämplad med ett fastsättarspår. Centrerat uppåt

600

32

81331.jpg

19

*

5 öre tandning 14 i ett mycket i princip perfekt centrerat ex. En halv tand på höger sida, baksidan med svag original gummering men sällsynt vacker centrering

750

33

80356.jpg

19

¤

KALMAR 21.3.1878 rättvänd samt liten del av nästa stämpel på 5 öre tandning 14

50

34

80546.jpg

19

¤

NÄSBYHOLM 3.10.1877

50

35

81261.jpg

19d

¤

STOCKHOLM NORR 3.3.1874 på 5 öre blågrön tandning 14. Bra ex med en halv tand på vänster sida

100

36

80547.jpg

20b

*

6 öre ultramarinviolett på 1872 års gulaktiga papper. Baksidan med hel och välbehållen originalgummering med fastsättarrest upptill men ålderfläckar (rostfläckar) mer eller mindre genomlysande

250

37

70661.jpg

20g

¤

Olivgrå 6 öre tandning 14 med del av två stämplar Stockholm. Pappret är kartongaktigt men ej tillräkligt för att räknas som ett regelrätt kartongpapper

150

38

21384.jpg

20b x2

*

2x6 öre för enkelt inrikes porto 12 öre från NORA 9.8.1873 till Wislanda. Se stor bild

400

39

80352.jpg

21

¤

BRUZAHOLM 21.11.1875 delvis något dubbelslagen på 12 öre med tydligt skuggad 1:a

50

40

81262.jpg

21

¤

KUNGSBACKA 19.1.1874 nästan perfekt stämpel på en vacker 12 öre tandning 14

200

41

80351.jpg

21

¤

MALMÖ 11.12.1873

50

42

72024.jpg

21

¤

STOCKARYD 6.8.1876 vacker stämpel på märke med lätt veck och en ngt kort tand

50

43

81263.jpg

22e

¤

FRITSLA 19.11.1875 vackert placerad något ojämn stämpel på bra centrerad 20 öre brunaktigt röd i låg färgstyrka. Bra ex

100

44

80353.jpg

22

¤

ÖREBRO 12.4.1876 på 20 öre med en felande tand (upptill vänster), intressant suddigt tryck med tunna ramlinjer

50

45

70660.jpg

22f v4
19f

¤

20 öre blekorange med skuggad siffra (ovanligt på denna nyansen) tillsammans med 5 öre på 25 öres postanvisningsklipp stämplat LIDKÖPING 11.1.1876

150

46

80689.jpg

23+19

¤

RONNEBY 20.7.1877 mittstämpel på 25 öres postanvisningsklipp med 20 på  20 öre och 5 öre Ringtyp tandning 14

125

47

80690.jpg

23+30a

¤

Blandfrankerat 25 öres postanvisningsklipp med 20 på 20 öre tandning 14 och 5 öre tandning 13 i den första svårare nyansen "grågrön". Två stämplar MARIESTAD 21.1.1877

200

48

70662.jpg

24+20
+21

¤

Trevligt trefärgs brevklipp med 24+6+12 öre tandning 14 t.ex. som ovanligare kombination av 42 öres porto till Frankrike. Några nötta/skadade tänder nertill på 24 och 12 öre men tidigt avstämplat i KALMAR 9.9.1872 och dekorativt med tidiga nyanser

250

49

81332.jpg

25

*

30 öre Ringtyp tandning 14 i ett ostämplat ex med god centrering men mindre kvalitetsanmärkningar på ett svårt märke

750

50

40730.jpg

25

*

Rekbrev från HUDIKSVALL 22.4.1874 frankerat med 30 öre tandning 14. En kort hörntand på märket och riss kuveret. Se stor bild

200

51

81333.jpg

26a

*

50 öre Ringtyp tandning 14 i den första rosa nyansen på 1872 års gulaktiga papper. Signerat och intyg Sjöman (1973) gott till mycket gott exemplar 334 med notering om två brutna tandspetsar i övre marginalen varav den ena numera är borta (felande tand)

900

52

81264.jpg

26

¤

HJERPÅS 10.11.1877 på snedcentrerad 50 öre tandning 14

75

53

70655.jpg

26

¤

TIDAHOLM 24.10.1878 vackert stämplad 50 öre tandning 14 med en bläckfläck framför T

100

54

21385.jpg

26+21

*

50 och 12 öre som assporto för brev i 1:a viktklassen (viktnotering ”3ort”, max var 4 ort) från UPSALA 27.5.1877 till Westervik. WÄRDE. stämpel. Små fläckar vid frimärkena på ett annars vackert brev. Se stor bild resp bild baksidan

1000

55

61684.jpg

28

*

3 öre Ringtyp tandning 13 ostämplad med pappersrest på baksidan

150

56

80695.jpg

29

*

4 öre Ringtyp tandning 13 i ett fräscht och ex med god centrering

500

57

20307.jpg

29

*

Trycksak från Malmö till Helsingborg (ankomststämplat på baksidan) angående spannmålspriser. Stämplat PKXP Nr 10 C UPP 16.9.1881

50

58

81322.jpg

29

*

Trycksak från "Praktikens Expedition" KRISTINEHAMN 23.10.1885 till Linköping

50

59

40732.jpg

29

*

Trycksak från STOCKHOLM 8.6.1884 till Östersund

50

60

81265.jpg

30

¤

ARVIKA 21.1.1881 på 5 öre vit sky i valörcirkeln

50

61

71221.jpg

30

¤

BJERNUM 12.10.1886

50

62

80357.jpg

30

¤

GAMLEBY 15.6.1887

50

63

81268.jpg

30

¤

HELSINGBORG 17.9.1885

50

64

81267.jpg

30

¤

KLIPPAN 16.8.1886

50

65

81266.jpg

30

¤

KLIPPAN 29.9.1886 på perfekt centrerat märke

50

66

80358.jpg

30

¤

KOPPARBERG 1.3.1882 på 5 öre centrerat åt höger med "obetydligt" kort tand

50

67

81204.jpg

31

*

6 öre tandning 13 i ett fräscht och välcentrerat vackert ex

500

68

61674.jpg

32

**

4-block postfriskt av 12 öre ringtyp tandning 13. Ett strå som tillkommit vid gummeringen sitter fast i gummeringen över två märken. Delvis särat mellan de övre märkena

500

69

61675.jpg

32

*

12 öre tandning 13 ostämplad

75

70

71323.jpg

32

*

Ostämplad 12 öre Ringtyp tandning 13

50

71

80693.jpg

32

*

Vacker ostämplad 12 öre tandning 13

75

72

80362.jpg

32

¤

BJÖRKEBERG 9.10.1878 bra avtryck av en ovanligare stämpel. Något smutsigt märke med en halv tand på höger sida

100

73

61115.jpg

32

¤

GRIMSLÖF delvis svag stämpel på 12 öre tandning 13

50

74

81235.jpg

32

¤

HESSLUNDA 21.11.1881 tydlig stämpel från en mindre ort utanför Helsingborg

100

75

52116.jpg

32

¤

KISA 23.7.1878 på välcentrerad 12 öre tandning 13 med skuggad siffra

75

76

80361.jpg

32

¤

LÖNNEBERGA 16.1.1884 på 12 öre med något ojämn tandning

50

77

80364.jpg

32

¤

MÖJA 30.12.1882 på 12 öre med en halv tand på höger sida

50

78

81234.jpg

32

¤

MÖRARP 14.1.1882 något ojämn stämpel

50

79

71867.jpg

32

¤

S.T.J. (Sala - Tillberga Järnväg) 3.1.1880 en kort tand på höger sida

75

80

80365.jpg

32

¤

ÅNGBÅTS PXP No 65 27.10.1884

100

81

70648.jpg

32

¤

Danks nummerstämpel "24" = Helsingør på 12 öre Ringtyp tandning 13

50

82

80367.jpg

33

¤

FALK-RANTEN 25.1.1885

50

83

61116.jpg

33

¤

LJUGARN 4.3.1885

50

84

70521.jpg

33

¤

MATTMAR 19.6.1884 samt båge till höger

50

85

71240.jpg

33

¤

WISSELTOFTA 23.1.1881 fin stämpel på 20 öre med en kort tand upptill som inte stör så mycket

75

86

80368.jpg

33

¤

WRETEN 7.11.1883

50

87

61296.jpg

33

¤

ÅNGBÅTS PXP No 29 17.6. ej läsbart årtal (Postal 200.-)

50

88

71128.jpg

33 v

¤

Flera tydliga skador på yttre ramlinjerna, framför allt övre delen av högra ramlinjen. Centrerat neråt och en kort tand på vänster sida men rättvänd STOCKHOLM 27.5.1882 och intressant

50

89

61686.jpg

34

*

24 öre Ringtyp tandning 13 ostämplad

150

90

71230.jpg

34

¤

NÅS 11.11.1884 på hygglig 24 öre tandning 13

75

91

81270.jpg

34

¤

OROUST 18.8.1879

75

92

81269.jpg

34

¤

WINGÅKER 31.10.1879

75

93

80369.jpg

34v8

¤

Färglinje i övre vänstra hörnet på 24 öre med sned centrering vilket är ett måste för att linje ska bli synlig. En lätt vikt hörntand på ett annars fräscht märke

100

94

60971.jpg

35

¤

AHLSJÖHOLM 20.6.1885 mycket vackert märke med två vikta hörntänder

75

95

71231.jpg

35

¤

EKSJÖ 20.11.1883 på 30 centrerad åt vänster

50

96

80371.jpg

35f

¤

HESSLEHOLM 6.7.1881 på 30 öre med tjocka valörsiffror

50

97

60528.jpg

35

¤

LIDKÖPING 19.5.1879, en halv tand på höger sida på ett annars bra ex

50

98

71214.jpg

35

¤

OUSBY 3.1.1884 på tämligen snedcentrerad 30 öre

50

99

61671.jpg

35

¤

STABY 22.3.1883 på 30 öre med kort tand

50

100

71244.jpg

35i

¤

ÖREBRO 2.9.1884

50

101

81321.jpg

35+32

*

42 öres rekbrev i 2:a viktklassen (max 125 gram 1.1.1880 - 31.121884) från Malmö 9.2.1884 till Stockholm och i retur till Malmö, baksidan med stämplar STOCKHOLM ANK 11.2.1884 samt MALMÖ 122.1884. Några revor i kuvertets kant men felfria märken och tydliga stämplar. Se stor bild

300

102

80549.jpg

36

¤

KARLEBY 21.1_.1885 på 50 öre tandning 13 i "rosa" nyans

50

103

70642.jpg

36v6

¤

Dragspel (pappersveck orsakat innan tryckningen) på 50 öre tandning 13. Går lodrätt över hela märket genom vänstra delen av valörcirkeln, syns tydligt från baksidan

100

104

80473.jpg

37

¤

1 Riksdaler tandning 13 med intyg av Franz Obermüller (år 1975) "Gott exemplar 223". Märket har en obetydligt kort tand på höger sida och tre mindre ej genomlysande bruna fläckar på baksidan från äldre montering. Centrerat neråt med en omvänd hel stämpel STOCKHOLM PAKET C 14.4.1878

750

105

70524.jpg

38

¤

WISBY 19.12.1884 på ett gott ex av 1 krona tandning 13

50

106

70641.jpg

38v4

¤

Dragspel (pappersveck orsakat innan tryckningen) på 1 krona tandning 13. En vit otryckt linje syns snett nedanför mittcirkeln

150

107

70699.jpg

39a

**

4-block med övre vänster hörnmarginal (med marginalvattenmärke) av 10 öre Oscar II boktryck typ I mattkarmin nyans. Ett fastsättarspår i övre marginalen som inte påverkar frimärkena eller helhetsintrycket. Helt felfri tandning och inga särade tänder. Facit = 32500.- för 4-block (mervärde för hörnmarginalen). Vackert och ovanligt objekt! Se stor bild

7500

108

81247.jpg

39c

**

10 öre Oscar boktryck typ II blekt karmin i ett postfriskt fräscht ex

1600

109

81271.jpg

40

¤

HÖÖR 10.5.1892

50

110

81205.jpg

40

¤

STRÖMSTAD 1.5.1893 en nästan helt perfekt stämpel på 2 öre Ringtyp med en något avtrubbad nedre vänster hörntand

100

111

81272.jpg

40 x3

¤

Vågrätt 3-strip med sidvända stämplar PKXP No 10A UPP 2.11.1892, mellersta märken med en halv tand

50

112

81334.jpg

42

*

4 öre med blått posthorn på baksidan. Bra centrering, en vikt hörntand

50

113

81215.jpg

42

¤

ADELÖF 15.2.1890

50

114

80373.jpg

42

¤

MJÖLBY 7.8.1891

50

115

81273.jpg

42

¤

WEXIÖ 24.10.1890 perfekt stämpel på 4 öre centrerad neråt vänster, en kort tand upptill

50

116

81335.jpg

43

(*)

Ostämplad 5 öre utan gummering med bra centrering

50

117

60530.jpg

43

¤

GÖTEBORG-FILIAL 6.5.1888 vackert mycket välcentrerat märke

100

118

80376.jpg

43

¤

HELSINGBORG 7.12.1888 på litet klipp från postanvisning

50

119

81209.jpg

43

¤

HÖGANÄS 9.2.1889

50

120

80375.jpg

43

¤

HÖGERUD 22.10.1888

75

121

51909.jpg

43

¤

LINKÖPING 1.12.1890

50

122

80374.jpg

43

¤

SIGTUNA 28.11.1888

50

123

71246.jpg

43b

¤

ÅRJÄNG 18.7.1887

50

124

20303.jpg

43x2

*

2st 5 öre Ringtyp för inrikes 10 öres porto från STOCKHOLM 19.7.1889

50

125

81336.jpg

44

**

6 öre Ringtyp med blått posthorn på baksidan, postfrisk

125

126

61687.jpg

44x2

*

Ostämplat vågrätt par där det vänstra märket har "brott på övre ramlinjen i övre högra hörnet" samt "halva nedre ramlinjen smal"

150

127

71775.jpg

45

**

10 öre Oscar boktryck med blått posthorn, postfriskt fräscht märke centrerat åt vänster

450

128

81339.jpg

45

**

10 öre Oscar boktryck med blått posthorn med god centrering

550

129

61676.jpg

45

*

10 öre Oscar boktryck med blått posthorn på baksidan i ett välcentrerat ex med något ojämn tandning nertill

100

130

61691.jpg

45

*

10 öre Oscar boktryck med blått posthorn på baksidan med lätt spår efter sk. postfrisch-fastsättare

125

131

80398.jpg

45

¤

ESPERÖD 3.6.1888

50

132

60532.jpg

45

¤

IMMELN 8.4.1889

50

133

60556.jpg

45

¤

JÖNKÖPING 21.1.1890

50

134

60601.jpg

45

¤

LANTBRFB. 70 (Lantbrevbärare Degeberga-Hörröd) 17.7.1890. Märket med skada upptill

50

135

80395.jpg

45

¤

MJÖLBY 24.5.1890

50

136

42078.jpg

45

¤

ÅNGBÅTS PXP No 123 30.6.1890

50

137

81337.jpg

46

**

Mycket välcentrerad 20 öre Ringtyp med blått posthorn. Postfrisk gummering som med åren blivit delvis brunaktig

750

138

80379.jpg

46

¤

FRÅNÖ 27.4.1887

50

139

80382.jpg

46

¤

LAXÅ 30.6.1888

50

140

81206.jpg

46

¤

LEUFSTA BRUK 22.1.1889

50

141

80386.jpg

46

¤

LUDVIGSBORG 29.10.1887 ett par korta tänder nertill, rättvänd lite svårare Skåne stämpel

50

142

61670.jpg

46

¤

MARIESTAD 22.2.1889

50

143

81236.jpg

46

¤

PÅARP 29.3.1889 på klipp från postanvisning

50

144

80377.jpg

46

¤

RAGUNDA 15.8.1887 några halva tänder men vacker stämpel

50

145

71247.jpg

46

¤

VECKHOLM 29.1.1890 sidvänd stämpel

50

146

60553.jpg

46

¤

WESTERÅS 16.8.1888 på välcentrerat märke

50

147

80378.jpg

46

¤

ÖSTANÅ 2.12.1890

50

148

81274.jpg

47

¤

HESSLUNDA 29.10.1886 något svag på mörkare nyans

75

149

80389.jpg

47

¤

MARIESTAD 20.8.1887

50

150

81218.jpg

47

¤

MOKÄRNSHYTTAN 16.11.1890 sidvänd. Fläck nertill på märket

50

151

80388.jpg

47

¤

STUGSUND 8.6.1890

50

152

81208.jpg

47

¤

ÖREBO 5.6.1891

50

153

81338.jpg

48

*

50 öre Ringtyp tandning 13 med blått posthorn på baksidan, ostämplat märke med en fastsättarrest

350

154

81207.jpg

48

¤

BORÅS 5.3.1889

50

155

80391.jpg

48

¤

SKARA 28.2.1889

50

156

80694.jpg

49

*

Ostämplad 1 krona med ett hörnveck

100

157

71212.jpg

49

¤

HESSLEHOLM 6.4.1898 god stämpel på vackert centrerad 1 krona

50

158

80505.jpg

49

¤

JÖNKÖPING rullstämpel 28.9.96 omvänd annars perfekt stämpel

50

159

70636.jpg

49

¤

Förskjutet mittparti (blå färg) ca 1 mm vilket inte är tillräkligt för att räknas som en regelrätt variant men det syns tydligt

75

160

50509.jpg

52c

**/*

4-block 5 öre blåaktigt grön med 2 ** och 2 * med lätta spår

175

161

60506.jpg

52c

**/*

10-block med hörnmarginal från nedre högra hörnet. 8 märken är **, 2 är *. Centrerat neråt. Färgfläck i marginalen från trycket på märket i position 99. Se stor bild

450

162

71191.jpg

52c vm1
v10

*

Plåtspricka i övre högra hörnet på 5 öre blågrön med omvänt vattenmärke

50

163

61693.jpg

52c v12

**

4-block där det nedre högra märket har varianten "kommatecken". Märkena centrerade åt vänster

250

164

60346.jpg

52

¤

HJORTEDS STATION 30.1.1902

75

165

71233.jpg

52

¤

HORDA 25.4.1908 månadssiffra och årtal svagt

50

166

61093.jpg

52c

¤

JÖNKÖPING 27.3.97 handrullstämpel typ 1B (26mm lång text) på vågrätt par. Stämpeln kräver ett par för få plats. Något kort tand på det vänstra märket

50

167

70530.jpg

52

¤

LÅNGSELE-HERNÖS. A 19.8.1898 (järnvägspost 1, Postal = 150.-) vacker mittstämpel på vågrätt par. Förstärkt med fastsättare då det nästan är helt särat

50

168

80403.jpg

52

¤

SANDHEM 13.6.1903

50

169

80402.jpg

52

¤

SKAGERN 21.12.1905 på vågrätt par

50

170

80404.jpg

52

¤

SKOTTORP 21.11.1899 vågrätt 3-strip med en stämpel på varje märke. Ett märke med korta tänder

50

171

81211.jpg

52

¤

STAFFANSTORP 7.9.1903 vackert stämplad och centrerad 5 öre i gulgrön nyans

75

172

80405.jpg

52

¤

TÄRNA 11.5.1911 korta tänder höger sida

50

173

81307.jpg

53

**

Mycket välcentrerat 4-block 8 öre Oscar II med arkmarginal på höger sida

125

174

80406.jpg

54

¤

ARLÖF 13.5.1903

50

175

71234.jpg

54

¤

BJERNUM 19.12.1900

50

176

61294.jpg

54

¤

ESPERÖD 27.2.1899

50

177

61209.jpg

54

¤

HAGBY 30.3.1894 några avkortade tänder

50

178

71113.jpg

54

¤

HAMMAR 20.11.1891

50

179

80424.jpg

54

¤

HÅSLÖF 10.2.1898

50

180

80414.jpg

54

¤

HÖGESTAD 31.10.1904

50

181

71222.jpg

54

¤

INGELSBY 3.11.1897

50

182

61094.jpg

54

¤

JÖNKÖPING 14.9.93 handrullstämpel typ 1A (20 mm lång text)

50

183

80407.jpg

54

¤

KJELLSTORP 25._.1904

100

184

71181.jpg

54

¤

LUGNVIK 20.10.1901

50

185

80421.jpg

54

¤

LÄRBRO 9.9.1907

50

186

80415.jpg

54

¤

LÖBERÖD 8.4.1903

50

187

71236.jpg

54

¤

MYRBACKA 10.8.1907

50

188

71877.jpg

54

¤

MYSKJE 9.9.1894

50

189

81237.jpg

54

¤

MÖRARP (normalstämpel 14) 18.12.1894 samt ett ex MÖRARP (normalstämpel 33) 25.8.1902 detta med ett riss

50

190

71115.jpg

54

¤

NYA LERDALA 8.8.1905 på 10 öre med vikt hörn

50

191

71226.jpg

54

¤

OFORSSEN 14.2.1906

75

192

71131.jpg

54

¤

SALA 20.6.1912 sent stämplad 10 öre Oscar II

50

193

71225.jpg

54

¤

SKYLLEBERGS BRUK 19.2.1901

50

194

80418.jpg

54

¤

SONNARP 24.10.1904

50

195

71108.jpg

54

¤

SPÖLAND 4.11.1901 vacker stämpel på 10 öre med "obetydligt" kort tand upptill

50

196

71112.jpg

54

¤

STÖPAFORS 25.3.1897

50

197

61288.jpg

54

¤

TOFTHÖG 13.12.(1897)

75

198

71232.jpg

54

¤

TORNE 10.7.1908

50

199

71224.jpg

54

¤

TREHÖRNINGSJÖ 7.3.1905

50

200

71114.jpg

54

¤

WRENA 13.1.1903

50

201

51914.jpg

54

¤

ÅNGBÅTS PXP 30 20.11.1892 använd på Stockholm-Motala (Göta kanal). Snedcentrerat märke med en kort tand nertill, Postal 400.-

100

202

80423.jpg

54

¤

ÖSTRA TORP 17.4.1894 med en kort tand på höger sida

50

203

32055.jpg

54

*

SANDARNE 19.12.1901 på inrikes 10 öres brev

50

204

80412.jpg

54+52

¤

LERBO 10.8.1897 på "klipp" rest av postanvisning på baksidan

50

205

80411.jpg

54+52

¤

SALBOHED 10.6.1899 på postanvisningsklipp

50

206

81340.jpg

55

*

Ostämplad 15 öre Oscar II  med bra centrering

50

207

71187.jpg

55

¤

ARVIKA 13.11.1899

50

208

81212.jpg

55

¤

LUDVIKA 27.4.1899 mycket välcentrerat märke med rättvänd stämpel

50

209

80425.jpg

55

¤

TOPPELADUGÅRD 31.3.1898

50

210

71186.jpg

55

¤

UDDEHOLM 19.11.1901

50

211

81308.jpg

56

**

20 öre Oscar II med vattenmärke krona, arkmarginal upptill

175

212

81309.jpg

56

**

Hörnmarginal 4-block med välcentrerade märken 20 öre Oscar II vattenmärke krona

750

213

61695.jpg

56d

*

20 öre turkos med tonat tryck i vågrätt 3-strip

150

214

71188.jpg

56

¤

SILLERUD 28.5.190_

50

215

11361.jpg

56d

*

Till Ungern från Ronneby stämplat PKXP 76B 8.8.1908 och baksidan med privat RONNEBY 8 AUG 1908 samt ungersk stämpel SUROIN 908 AUG 11. Riss i kuvertet till vänster om märket

150

216

81213.jpg

57

¤

GRYTHYTTEHED 13.6.1903 mycket vacker stämpel på 25 öre centrerat neråt

50

217

71132.jpg

57

¤

OCKELBO 21.2.1900 vacker stämpel på klipp från avi

50

218

71189.jpg

57

¤

SUNNEMO 24.4.1911 något vriden stämpel. Kort tand höger sida

50

219

81217.jpg

57

¤

ÅSHEDA 20.6.1911

50

220

60403.jpg

58

*

30 öre Oscar II koppartryck

100

221

60504.jpg

59c

*

50 öre blågrå Oscar II centrerad neråt

200

222

60404.jpg

59c
59d

*

50 öre blågrå och 50 öre olivaktigt grå Oscar II

400

223

71776.jpg

59d

**

50 öre olivaktigt grå postfriskt fräscht märke centrerat uppåt

550

224

80686.jpg

59d

**

4-block med arkmarginal på höger sida. Fin och mycket fräsch enhet från arkets mitt "färgpassningsstreck" i arkmarginalen och vattenmärke POST. Se stor bild

2750

225

61017.jpg

59a vm2

¤

5-strip 50 öre blåaktigt grå med del av 2 vattenmärken på alla fem märkena. Märket längst till höger något skadat. Stämplat i Falun29.9.1893. Se stor bild

150

226

60405.jpg

60

*

1 krona Oscar II centrerat neråt höger

250

227

51994.jpg

60

*

1 krona Oscar II centrerad uppåt vänster

250

228

81214.jpg

60

¤

GÖTENED 9.9.1903 något kraftig stämpel på annars vacker 1 krona

75

229

61016.jpg

60

¤

KIRUNA 7.11.1907

50

230

51906.jpg

63

¤

UPSALA 24.6.99 4.TUR på 3 öre Siffertyp

50

231

80427.jpg

63

¤

ÖLANDS GRÄSGÅRD 1.2.1904 , vikt hörntand

50

232

80428.jpg

64

¤

LUND 24.9.1897 vacker stämpel

50

233

80429.jpg

64

¤

SKEDABORG 29.7.1895 med felande tand nertill

50

234

80431.jpg

64

¤

SKYTTS TOMARP 8.7.1909 omvänd nästan hel stämpel på 4 öre med kvalitetsanmärkningar

50

235

80430.jpg

64

¤

STORA MELLÖSA 24.12.1894 med kort tand vänster sida

50

236

80483.jpg

65

*

5 Kronor Posthuset 1903

400

237

61696.jpg

66

**/*

6-block med 5 postfriska 20 öre Oscar II utan vattenmärke. Ett märke har ett svagt spår i gummeringen, övriga 5 märken är postfriska

500

238

81310.jpg

66-67

**

Hörnmarginal 4-block av både 20 och 25 öre Oscar II utan vattenmärke. Båda fräscha med medelgod till god centrering. Se stor bild

1100

239

61118.jpg

68-70

**

4-block serie Lilla Riksvapnet med vattenmärke krona

100

240

80432.jpg

68

¤

Vågrätt 4-strip med maskinstämpel MALMÖ 23.4.12 Baltiska utställningen

50

241

81306.jpg

69

**

Vackert 4-block av 2 öre med vattenmärke krona

50

242

81275.jpg

69

¤

MÅNSARP 4.3.1914

50

243

71872.jpg

70

¤

MALMÖ 22.3.11 på 4 öre med vattenmärke krona

50

244

80751.jpg

72cc

¤

BRÄNNINGE 31.8.59 sen men perfekt stämpel

50

245

80433.jpg

72cc

¤

SVENSHÖGEN 4.6.1918

50

246

61119.jpg

73cx

¤

3-strip vågrätt av 3 öre med omvänt vattenmärke linjer

150

247

80436.jpg

74cc

¤

MALMÖ 18.5.15

50

248

80484.jpg

75-78

*

Komplett ostämplad serie GV i Medaljong med vattenmärke krona

200

249

81303.jpg

75-76

**

G V Medaljong med vattenmärke krona, 5 och 10 öre

75

250

61697.jpg

75

**

4-block 5 öre Medaljong med vattenmärke krona. Gummiveck på ett märke och nedre högra märket med hörnveck. Båda dessa oräknade i utropet

75

251

81300.jpg

75

**

Mycket vackert 4-block av 5 öre GV Medaljong med vattenmärke krona. Nästan helt perfekt centrering på alla fyra märkena

200

253

81301.jpg

76

**

4-block 10 öre GV Medaljong med vattenmärke krona

200

254

61698.jpg

76

*

4-block 10 öre Medaljong med vattenmärke krona

75

255

81304.jpg

77

**

1 krona G V medaljong i ett bra centrerat exemplar

500

256

81302.jpg

77

**

4-block av 1 krona Gustaf V i Medaljong. Bra centrerat och med arkmarginal på höger sida

1750

257

81305.jpg

78vm1+2

**

Del av 2 omvända vattenmärken krona

50

258

71351.jpg

78vm1+2

¤

50

259

72068.jpg

79

**

Plåtnummer 41 i övre vänster hörn på hörnmarginal 4-block. En fastsättarrest i marginalen upptill, postfriska märken

100

260

70430.jpg

79

¤

Partiellt spegeltryck på vågrätt par där det vänstra märket (från baksidan sett) är helt felfritt, det högra med mindre anmärkning

200

261

72069.jpg

80

**

Plåtnummer 1-4 alla på hörnmarginal 4-block från övre högra hörnet

100

262

72070.jpg

81

**

Två 9-block med plåtnummer I (romersk siffra) från både vänster och höger ark. Det ena med vattenmärke KPV på tre märken

75

263

80746.jpg

82

¤

STOCKHOLM 3 MÄSTERSAM.G. 12.5.20

50

264

51911.jpg

82

¤

ÅNN 25.1.1912

50

265

60356.jpg

83

¤

GÖTEBORG 13.8.18

50

266

72071.jpg

83

¤

Plåtnummer 20 på märke med hörnmarginal från övre högra hörnet, del av stämpel

50

267

61699.jpg

84

**

4-block 15 öre Gustav V i medaljong

150

268

80440.jpg

84

¤

ÅKARP 17.12.1915

50

269

72072.jpg

86

**

Plåtsiffra 12 på 6-block med hörnmarginal från övre högra hörnet

50

270

70595.jpg

86

¤

BUREÅ 13.10.1915 på 25 öre med kamtandning

50

271

60558.jpg

86

¤

BULLMARK 16.5.1914, liten del av nästa stämpel i övre vänster hörn

50

272

80441.jpg

86

¤

DEJEFORS BRUK 13.12.1915 vacker stämpel på något sulfiderat märke

50

273

81210.jpg

86

¤

MULLHYTTEMO 31.7.1918 vacker 25 öre Medaljong

75

274

72073.jpg

87

**

Plåtsiffra 2 vänster och höger på hörnmarginal 4-block från övre vänstra resp. övre högra hörnet. Det ena med tydligt så kallat "gummiveck" orsakat vid tillverkningen

50

275

81248.jpg

88

**

30 öre Medaljong med god centrering

125

276

61703.jpg

88

**

4-block av 30 öre Medaljong med 4 postfriska märken. De båda nedre märkena med sk. gummiveck (orsakade vid gummeringen)

350

277

80747.jpg

88

¤

FALUN.P.A. 17.6.1913

50

279

61700.jpg

89

**/*

4-block av 35 öre Medaljong med 2 ** och 2 * märken

200

280

81249.jpg

90

**

40 öre Medaljong med god centrering

150

281

52174.jpg

96

*

1 krona Medaljong utan vattenmärke. Mycket vackert centrerat något rufftandat märke (ganska vanligt och ingen defekt på detta märke)

200

282

61702.jpg

96

*

4-block med nedre arkmarginal av 1 krona Medaljong utan vattenmärke. Som så ofta rufftandat

600

283

72075.jpg

97vm1

**

Par med hörnmarginal från övre högra hörnet med rättvänd plåtsiffra I. (romersk siffra)

50

284

72076.jpg

97

**

3-strip med hörnmarginal från övre vänstra hörnet med rättvänd plåtsiffra II. (romersk siffra)

50

285

61120.jpg

100

**

6-block med övre arkmarginal av 12 på 25 öre Medaljong med kamtandning

75

286

60560.jpg

100

¤

HULTAGÅRD 1.8.1918 vacker 12 på 25 öre Medaljong med utpräglade hörntänder från kamtandning upptill

75

287

60985.jpg

101

¤

TANNEFORS 12.6.1918

50

288

72077.jpg

102

**

Plåtsiffror 1, 2 och 3 på vars ett 4-block med hörnmarginal från övre högra hörnet

100

289

72078.jpg

103

**

Plåtsiffra 4 på vackert hörnmarginal 4-block från övre vänstra hörnet

50

290

72079.jpg

104

**

Påtsiffra 1 på 4-block med övre vänster hörnmarginal

50

291

71324.jpg

105-114

**

4-block serie landstorm I där 8 märken har vattenmärke KPV (cz). Flera mycket välcentrerade och med arkmarginal. Bl.a. "24 öre gul" mycket vackert med hörnmarginal och två märken med KPV. Facit = 4880.-. Se stor bild

1000

292

70569.jpg

105-114

*

Landstorm I komplett ostämplad serie

75

293

81276.jpg

105-114

*

75

294

80487.jpg

105-114

¤

Landstorm I komplett stämplad serie

175

295

71938.jpg

107

*

HÄLSINGBORG 6.12.17 på lokalbrev frankerat med 5+FEM öre på 4 öre grå ur Landstorm I. Baksidan med något slarvigt öppnad flik samt utdelningsstämpel HELSINGBORG 7.12.17 1 TUR. Blå stämpel "Retur inom 3 dagar.....". Helsingborg med både E och Ä på samma brev

100

296

81341.jpg

115-

*

4 valörer ut Landstorm II med bra till perfekt centrering. Facit-Nr 115, 116, 119 och 120

200

297

81342.jpg

118

*-**

Mycket välcentrerat Landstorm II märke med svag skugga efter fastsättare

50

298

71125.jpg

118

¤

20-block med övre höger hörnmarginal av 5+10 på 6 öre Landstorm II. Som oftast snedcentrerat (ej in i märkesbilden) och orderstämplat i Stockholm som de nästan alltid är, men en trevlig enhet

200

299

61705.jpg

121v2

(*)

Varianten URE istället för ÖRE i 4-block med hörnmarginal. Snedcentrerat (som oftast) och utan gummering men intressant då det visar att varianten haft position 9 i arket

200

300

71780.jpg

125

**

10 öre + KR. 4,90 på 5 kronor Posthuset, sista valören i Landstorm II

450

301

80685.jpg

125

**

10 öre + KR. 4,90 på 5 kronor Posthuset ur Landstorm II

450

302

70443.jpg

125

*

10 öre + KR. 4,90 på 5 kronor Posthuset

300

303

81343.jpg

126-135

**

Landstorm III komplett postfrisk serie

175

304

70570.jpg

126-135

*

Landstorm III ostämplad komplett serie

50

305

80683.jpg

126cx

**

Omvänt vattenmärke linjer på första valören i Landstorm III

125

306

80684.jpg

126cx

**

Vågrätt par med omvänt vattenmärke linjer på första valören i Landstorm III

200

307

80688.jpg

137cc

**

15-block av 20 öre Luftpost på 2 öre tjänste

175

308

61055.jpg

137cz

**

12-block med vattenmärke linjer och KPV på alla märkena

400

309

71840.jpg

140A

**

5 öre grön typ I 2-sdig tandning utan vattenmärke

75

310